Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

450. rocznica urodzin Anny Wazówny - Golub-Dobrzyń

 
W 2018 roku przypada 450. rocznica urodzin, związanej z naszym regionem, Anny Wazówny. Siostra króla Zygmunta III Wazy była starostą brodnickim i golubskim. Zamek w Golubiu przebudowała z ponurej krzyżackiej warowni na renesansową siedzibę, otoczoną ogrodami, w których uprawiała rzadkie rośliny. Jej mauzoleum znajduje się toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po raz pierwszy przybyła do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1587 roku, gdy w wyniku wolnej elekcji, szlachta ofiarowała Zygmuntowi tron. Po dwóch latach wróciła do Szwecji. Ponownie przybyła do Polski w 1592 roku, by wreszcie po kilku latach osiąść tu na stałe. Nigdy nie wyszła za mąż. Brat zadbał jednak o jej uposażenie nadając jej starostwa brodnickie (1604 r.) i golubskie (1611 r.). W ten sposób, przez ostatnie 21 lat życia, królewna była związana z naszym regionem. Więcej informacji o Annie Wazównie na naszej stronie: kujawsko-pomorskie.pl/promocja-wojewodztwa/450-rocznica-urodzin-anny-wazowny SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ: youtube.com/user/umwkp/videos ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ: kujawsko-pomorskie.pl ORAZ PROFIL FB: facebook.com/WojewodztwoKujawskoPomorskie/

 


Lubię Kujawsko Pomorskie
 
Data pliku video: 2018-08-10, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat golubsko-dobrzyński – powiat wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Radomin i Zbójno zajmując łącznie powierzchnię 613 km².

  Stolica powiatu - Golub-Dobrzyń - to miasto o średniowiecznym układzie urbanistycznym z zachowanymi murami miejskimi z I poł. XIV w, ktorego najciekawszy zabytek stanowi zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. W okolicznej Szafarni znajduje się Ośrodek Chopinowski, a w Oborach (gmina Zbójno) kościół i klasztor Karmelitów Trzewiczkowych.

  Poza wymienionymi zabytkami, atrakcję turystyczną stanowią liczne jeziora (Okonin, Grodno, Wojnowskie, Wielickie, Słupna), ok 11 tysięcy hektarów lasów oraz aleje bukowe w Radominie.

  Przez powiat golubsko-dobrzyński przebiega droga krajow nr 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola