Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

EDUKACJA W MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI

Data publikacji: 2018-05-29, Data modyfikacji: 2018-05-31
A A AWydrukDrukuj  
 
Edukacja prawna jest procesem ustawicznym, prowadzonym wobec obywateli w każdym wieku. Edukacja młodzieży szkolnej obejmuje wiedzę na temat podstawowych praw i obowiązków obywateli, zwalczania przestępstw a także funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Szczególną wartość mają metody aktywizujące oraz zajęcia praktyczne poruszające zagadnienia prawne. Pozwalają uczniom skonfrontować ich dotychczasowe doświadczenia i poglądy z uniwersalnymi wartościami oraz literą prawa. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło program edukacyjny "Dzień z prawem", w którym mieli przyjemność  uczestniczyć uczniowie klasy II TOR oraz III TE . Wizyta rozpoczęła się w znanej wszystkim z telewizji  sali posiedzeń Komisji Weryfikacyjnej, gdzie zapadały decyzje rozliczające "dziką reprywatyzację" warszawskich kamienic. Uczniowie zostali powitani przez sędziego Krzysztofa Piasecznego, który zapoznał wszystkich jak funkcjonuje administracja rządowa. Następnie odbyło się spotkanie z Podsekretarzem Stanu. W dalszej części odbyło się spotkanie z sędzią Anetą Matosek-Kozodój, delegowaną do pracy w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich, która przybliżyła istotę pracy sędziego. Następnie na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej, w byłej sali widzeń uczniowie wzięli udział w symulowanej rozprawie sądowej. W role oskarżonego, prokuratora, adwokata, świadków oraz ławników wcielili się sami uczniowie, natomiast rozprawie przewodniczył sędzia zawodowy. Po rozprawie można było obejrzeć Ścianę Śmierci, spacerniak, oryginalne cele i karcery zachowane w podziemiach. Na ścianach widniały rysunki i inskrybcje wyryte przez więźniów. W tym miejscu przewodnikiem  był Kapitan Andrzej Rytka, wieloletni pracownik służby więziennej. Potem zwiedzono Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczące się również na terenie aresztu. Umiejscowienie tego muzeum nie jest przypadkowe. Pełniło ono funkcję głównego więzienia politycznego (od roku 1945 oraz przez cały okres stalinowski), gdzie byli przetrzymywani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego. Na terenie tego więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie przesłuchań i śledztwa jest nieznana. Wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwości miała wielki walor poznawczy oraz zapewniła wiele ciekawych wrażeń i dobrą zabawę.  

Pełna treść wiadomości na: zs-2.pl/component/content/article/3-nowy-artyku/945-edukacja-w-ministerstwie-sprawiedliwoci
zs-2.pl, Źródło artykułu: zs-2.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat golubsko-dobrzyński – powiat wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Radomin i Zbójno zajmując łącznie powierzchnię 613 km².

  Stolica powiatu - Golub-Dobrzyń - to miasto o średniowiecznym układzie urbanistycznym z zachowanymi murami miejskimi z I poł. XIV w, ktorego najciekawszy zabytek stanowi zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. W okolicznej Szafarni znajduje się Ośrodek Chopinowski, a w Oborach (gmina Zbójno) kościół i klasztor Karmelitów Trzewiczkowych.

  Poza wymienionymi zabytkami, atrakcję turystyczną stanowią liczne jeziora (Okonin, Grodno, Wojnowskie, Wielickie, Słupna), ok 11 tysięcy hektarów lasów oraz aleje bukowe w Radominie.

  Przez powiat golubsko-dobrzyński przebiega droga krajow nr 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola