Najnowsze dane GUS z 2020 roku wskazują, że zasięg skrajnego ubóstwa wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zmniejszył się na przestrzeni lat 2018-2019 z 6% do niecałych 5%. To oznacza, że problem niedożywienia nadal dotyczy wielu dzieci. By chociaż częściowo odpowiedzieć na ten problem Fundacja Tesco od 2012 roku realizuje ogólnopolski program dożywania potrzebujących dzieci „Zdrowo jeść". W województwie lubelskim w tej edycji wspieramy placówkę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Lubelskim Oddziałem Regionalnym.
Fundacja Tesco, z pomocą darczyńców, nie przestaje wspierać swoich partnerów, w tym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 2014 roku w ramach partnerstwa strategicznego, które zawiązała z tą jedną z najstarszych organizacji działających na rzecz potrzebujących dzieci, kieruje swoje działania do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych TPD. Każdego roku placówki biorące udział w programie „Zdrowo jeść" otrzymują od Fundacji Tesco dotację finansową, która jest wykorzystywana na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego służącego podopiecznym do przygotowywania posiłków.
- Program Zdrowo jeść finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej w sklepach Tesco w całym kraju - to oznacza, że każdy może wspomóc ten cel wrzucając dowolny datek do puszki umieszczonej przy kasach w sklepach. Każdego roku wsparciem obejmujemy blisko tysiąc potrzebujących dzieci i doceniamy każdą złotówkę od naszych darczyńców - tłumaczy Daria Kulińska, Prezeska Fundacji Tesco.
Na realizację ośmiu już edycji programu Fundacja Tesco przekazała prawie 3 mln zł, co oznacza 1 150 235 posiłków.
Bardzo ważną kwestią w ramach programu jest też edukacja. Dzieci angażowane są do zadań, takich jak komponowanie jadłospisu, zakupy i przygotowywanie posiłków. W ten sposób w praktyce zdobywają wiedzę na temat racjonalnego żywienia i niemarnowania żywności. Dodatkowo podopieczni biorą też udział w prowadzonych przez wychowawców zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Fundacja Tesco zapewnia materiały edukacyjne. Każda placówka organizuje również warsztatowe spotkania rodzinne oraz pikniki i festyny dla lokalnej społeczności.
- Idea programu jest taka, żeby uczyć dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków, aby wiedziały co z czym można komponować, co jest zdrowe. I to jest wspólne z założeniami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo my właśnie chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w takie umiejętności, które służą w byciu dorosłym człowiekiem. Wspólne przygotowywanie posiłków uczy gospodarowania pieniędzmi, kreatywności i otwiera na nowe smaki - mówi Jolanta Szklarska, Dyrektor TPD.
W bieżącej edycji w programie bierze udział 26 placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W wielu przypadkach rodziców nie stać na zakup pełnowartościowych produktów, więc posiłek w szkole lub placówce jest dla tych dzieci jedyną szansą na zjedzenie czegoś pożywnego. Z powodu pandemii COVID-19 część działań musiała zostać dostosowana do nowej rzeczywistości. Kiedy placówki zostały zamknięte najbardziej potrzebującym rodzinom były dostarczane gotowe paczki żywnościowe. W sumie zapewniono 915 paczek.
Powiat golubsko-dobrzyński – powiat wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Radomin i Zbójno zajmując łącznie powierzchnię 613 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola