Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Marsz Żywych

Data publikacji: 2019-05-07, Data modyfikacji: 2019-05-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu - Dobrzyniu wzięła udział w Marszu Żywych  w Oświęcimiu. Projekt "Marsz Żywych" to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Po raz pierwszy Marsz Żywych zorganizowano w 1988 roku. "Nabór do projektu ruszył już w lutym - mówi dyrektor szkoły, Agnieszka Brzostowska. Złożyliśmy wniosek do MEN - u, w którym opisaliśmy, jakie działania podejmujemy, aby upamiętnić społeczność żydowską w naszym mieście. Nasi uczniowie m.in. opiekują się Pomnikiem Pamięci Żydów i co roku biorą udział w akcji Żonkile. Myślę, że to przesądziło o zakwalifikowaniu się naszej szkoły do projektu". Zakwalifikowane szkoły mogły liczyć na sfinansowanie podróży przez MEN.  "W projekcie wzięło udział blisko 40 uczniów wraz z opiekunami - dodaje Agnieszka Brzostowska. Wyjechaliśmy o 3 nad ranem z Golubia - Dobrzynia i przed godziną 9 byliśmy w Oświęcimiu. Mieliśmy wtedy kilka godzin na zwiedzanie obozu, co dla wielu z nas było wstrząsającym przeżyciem".  Kulminacyjnym momentem uroczystości był przemarsz tzw. "drogą śmierci" - między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. "Trudno opisać, co się czuje, idąc w tym marszu z tysiącami kolegów i koleżanek z całego świata" - opowiada jedna z uczestniczek projektu. "Chyba wszystkim nam przychodziło wtedy na myśl, ilu ludzi szło i ginęło tą drogą" - dodaje.  "Myślę, że uczestniczyliśmy w czymś więcej niż tylko wycieczce szkolnej - podsumowuje jedna z opiekunek grupy, Dorota Gurtowska. To była piękna, choć trudna lekcja historii i ludzkiej solidarności".

Pełna treść wiadomości na: zs-2.pl/component/content/article/3-nowy-artyku/1052-marsz-ywych.html
zs-2.pl, Źródło artykułu: zs-2.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat golubsko-dobrzyński – powiat wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Radomin i Zbójno zajmując łącznie powierzchnię 613 km².

    Stolica powiatu - Golub-Dobrzyń - to miasto o średniowiecznym układzie urbanistycznym z zachowanymi murami miejskimi z I poł. XIV w, ktorego najciekawszy zabytek stanowi zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. W okolicznej Szafarni znajduje się Ośrodek Chopinowski, a w Oborach (gmina Zbójno) kościół i klasztor Karmelitów Trzewiczkowych.

    Poza wymienionymi zabytkami, atrakcję turystyczną stanowią liczne jeziora (Okonin, Grodno, Wojnowskie, Wielickie, Słupna), ok 11 tysięcy hektarów lasów oraz aleje bukowe w Radominie.

    Przez powiat golubsko-dobrzyński przebiega droga krajow nr 15.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola