Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Golub-Dobrzyń

 
Golub-Dobrzyń, malownicze miasteczko położone jest po obu stronach rzeki Drwęcy. W mieście mieszka około 13 tysięcy mieszkańców. Golub - Dobrzyń powstał ze złączenia dwóch oddzielnych miast leżących po przeciwnych stronach Drwęcy. Na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, góruje piękny Zamek Krzyżacki, który wzniesiony został przez Krzyżaków w latach około 1300 r. Warownia składała się z ukończonego w 1330 r. zamku wysokiego i przedzamcza. Prawa miejskie Golub otrzymał w 1331 roku z rąk Krzyżaków, a Dobrzyń - w 1789 roku. W czasie wojen krzyżackich miasto wielokrotnie było oblegane oraz zmieniało właścicieli. W okresie krzyżackim w Golubiu znajdowała się siedziba komturstwa golubskiego. Od 1466 roku miasto należało do króla polskiego, który rządził za pośrednictwem starosty. W latach 1611 -- 1625 starostwo znajdowało się w rękach królewny Anny Wazówny. Stopniowy upadek znaczenia miasta rozpoczął się od połowy XVII wieku. Po II rozbiorze kraju miasto znalazło się w zaborze pruskim. W 1951 roku oba miasta Golub i Dobrzyń połączono w jeden organizm miejski.

 


Lech Bieszka
 
Data pliku video: 2013-01-18, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat golubsko-dobrzyński – powiat wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Radomin i Zbójno zajmując łącznie powierzchnię 613 km².

  Stolica powiatu - Golub-Dobrzyń - to miasto o średniowiecznym układzie urbanistycznym z zachowanymi murami miejskimi z I poł. XIV w, ktorego najciekawszy zabytek stanowi zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. W okolicznej Szafarni znajduje się Ośrodek Chopinowski, a w Oborach (gmina Zbójno) kościół i klasztor Karmelitów Trzewiczkowych.

  Poza wymienionymi zabytkami, atrakcję turystyczną stanowią liczne jeziora (Okonin, Grodno, Wojnowskie, Wielickie, Słupna), ok 11 tysięcy hektarów lasów oraz aleje bukowe w Radominie.

  Przez powiat golubsko-dobrzyński przebiega droga krajow nr 15.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola