Miast Golub Dobrzyń leży w zakolu rzeki Drwęcy. Podobnie jak w Lidzbarku Warmińskim rzeka stanowi fosę otaczjącą stare miasto z trzech stron. Tylko Lidzbark jest bardziej turystyczny. To chyba dlatego, że stare miasto nie jest fizycznie w centrum miasta. Jak się popatrzy na mapę satelitarną widać to na pierwszy rzut oka. Stary rynek w Golubiu Dobrzynie jest po za centrum miasta. Bardzo dziwne. Golub Dobrzyń chyba nie jest tak popularny, no może prócz zamku. Bo na starówce i rynku tej turystyki nie widać w ogóle. To tak wygląd jakby władze zupełnie nie dbały o atrakcje turystyczne a jest i historia i woda w postaci rzek Drwęcy.
Golub Dobrzyń był miastem już w XIV w., chociaż dokładna data ustanowienia jego praw miejskich nie jest znana. Pierwszy dokument lokacyjny zaginął już w średniowieczu.
pzdr. domeknadbugiem.com.pl
Powiat golubsko-dobrzyński – powiat wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. W skład powiatu wchodzą gminy: Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Radomin i Zbójno zajmując łącznie powierzchnię 613 km².
Stolica powiatu - Golub-Dobrzyń - to miasto o średniowiecznym układzie urbanistycznym z zachowanymi murami miejskimi z I poł. XIV w, ktorego najciekawszy zabytek stanowi zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku. W okolicznej Szafarni znajduje się Ośrodek Chopinowski, a w Oborach (gmina Zbójno) kościół i klasztor Karmelitów Trzewiczkowych.
Poza wymienionymi zabytkami, atrakcję turystyczną stanowią liczne jeziora (Okonin, Grodno, Wojnowskie, Wielickie, Słupna), ok 11 tysięcy hektarów lasów oraz aleje bukowe w Radominie.
Przez powiat golubsko-dobrzyński przebiega droga krajow nr 15.